مناجات شعبانیه

وَ أَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَجْعَلَنِي مِمَّنْ يُدِيمُ ذِكْرَكَ وَ لَا يَنْقُضُ عَهْدَكَ وَ لَا يَغْفُلُ عَنْ شُكْرِكَ

نسبت به مناجات شعبانیه نباید از تعبیری مثل خوانده شدن استفاده کنیم. بلکه باید گفت با این الفاظ میخواهیم حال مناجات پیدا کنیم و از برکات آن سود ببریم.

در درجه اول معرفت به معنی ارزش دارد، سپس اداء آن معانی در قالب این الفاظ.

بار خدایا درود فرست بر محمد و آل محمد. این عبارت سرفصل هر خیری است که درخواست داریم به ما برسد یا میخواهیم نسبت به آن خیر شکر خدای را به جا آوریم. زیرا این حجج طاهره علیهم السلام هستند که واسطه خیر و سبب آن میباشند.

بار خدایا ما را از آنها قرار بده که همواره در حال ذکر تو هستند. این محال نیست. هیچ گاه اهل بیت علیهم السلام دستور نسبت به چیزی که نشدنی باشد و یا کم ارزش باشد نمیدهند.

گاهی شیطان اینگونه القاء میکند که اگر همیشه به یاد خدا باشی از جاهای دیگر عقب میمانی.

نه! بلکه قطعا وسیله صحیح انجام شدن امور، ذکر خدای متعال است. همه امور و روابط حتی روابط بین المللی هم با ذکر خدا، محفوظ میماند. این مساله آنقدر مهم و فراگیر است که از دایره امور انسانها نیز فراتر است و به حیوانات هم میرسد. گفته اند هیچ صیدی به دام نمی افتد مگر آنکه از یاد خدا غافل شده باشد.

مطلق یاد خدای متعال انسان را با خدا آشنا میکند و تکیه و التجا و خوف و رجای نسبت به او را در دل برمی انگیزاند.

البته اگر در ابتدای امر بخواهیم تمام لحظاتمان را در حال ذکر باشیم مشکل و یا محال است. اما پله پله امکان دارد. فعلا برای شروع، اول روز و آخر روز مقداری توجه داشته باش. خطاب به خدای متعال بگو: خدایا من میدانم در روز از ذکر تو غافل میشوم، اما حداقل در همین اول و آخر روز تو را یاد میکنم. اگر این حالت ادامه پیدا کند، تدریجا بیشتر و بیشتر میشود.

تو به یاد خدا باش وقتی میخواهی بخوابی، خدا خوابت را هم برایت عبادت محسوب میکند.

اولین لحظه که بیدار میشوی شکر خدا بکن، تو را در زمره شاکرین قرار میدهد. بگو سپاس خدای را که روح مرا به من برگرداند تا او را عبادت کنم.

عهدی که خداوند در نهادمان گذاشته و فرموده: «أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَيْكُمْ يَا بَنِي آدَمَ أَنْ لَا تَعْبُدُوا الشَّيْطَانَ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ وَأَنِ اعْبُدُونِي هَذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ» را مراعات کنیم.

فقط از او و فرستادگان او پیروی کنیم که این صراط مستقیم است. سعی کنیم لوازم مراعات این عهد را در تمام جهاتش تشخیص بدهیم تا بتوانیم از نقض و شکسته شدن آن جلوگیری کنیم.

سعی کنیم در سراسر زندگی با این عهد زندگی کنیم.

این سه جمله در قسمت پایانی مناجات شعبانیه، مندرج است.

جا دارد با توجه از خدای متعال بخواهیم که به میمنت مولودهای این ماه، مفاد این ادعیه را بهتر بفهمیم.