صفات امام 

زیارت امین الله زیارتی جامعه برای حجج طاهره علیهم السلام و مشتمل بر جملاتی در رابطه با امتیازات امام میباشد.

السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا أَمِينَ‏ اللَّهِ‏ فِي‏ أَرْضِهِ‏

امام، امین خداوند متعال است. او امانت دار است نسبت به هرچه خداوند در اختیارش گذاشته است. کوچکترین خلافی ندارد؛ چه نسبت به نعماتی از قبیل چشم و گوش و زبان و اموال و اولاد و… و یا نعمت ولایت بر مردم و نفوسی که تحت تربیتش قرار داده شده اند.

در زیارت جامعه کبیره نیز این مضمون آمده است: « ائْتَمَنَكُمْ‏ عَلَى‏ سِرِّهِ‏ وَ اسْتَرْعَاكُمْ أَمْرَ خَلْقِهِ وَ قَرَنَ طَاعَتَكُمْ بِطَاعَتِه‏ »

علم و قدرت بر هرچه خواهند دارند «إِنَّ اللَّهَ أَقْدَرَنَا عَلَى‏ مَا نُرِيد»، آگاهی بر اسرار عالم و نفوذ اراده در ذرات عالم دارند، اما همه امانت خداست و به خاطر اینهمه نعمت، برای خود شخصیتی قائل نیستند. باور دارند که اینها همه امانت است و هر لحظه خداوند اراده کند، میگیرد. « لا أَمْلِكُ‏ لِنَفْسِي‏ نَفْعاً وَ لا ضَرًّا إِلَّا ما شاءَ اللَّهُ‏ »

امانت الهی را تا هرجا او اجازه دهد، آنان مصرف میکنند.

وَ حُجَّتَهُ عَلَى عِبَادِه‏

امام نماینده خداوند متعال و واسطه او برای بندگان است. جوابگوی همه احتیاجات خلق میباشد. بندگان هر نوع نیاز و ابهامی داشته باشند امام میتواند رفع کند.

حضرات، زبانهای مختلف را بلد بودند. وقتی از ایشان سوال میشد: آیا شما این زبانها را بلدید؟ میفرمودند: چطور کسی بر کسی حجت باشد ولی خواسته او را نفهمد؟