آزمون صبر، آزمون بندگی

یک خصوصیت در حضرت زهرا سلام الله علیها هست، چه بسا بشود گفت از جهتی بر فضایل ائمه اطهار علیهم السلام برتری دارد. مضمون آن در زیارت حضرت زهراست که در روز یکشنبه، خوانده میشود:

یا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَکِ الَّذی خَلَقَکِ قَبلَ أنْ یَخْلُقَکِ فَوَجَدَکِ لِما امْتَحَنَکِ صابِرَةً
خداوند یافت که شما، نسبت به آنچه که آزموده شدید، صابر هستید. این خیلی مزیت عجیبی است برای حضرت زهرا!
این اشاره به چه مطلب و امتیاز مهمی دارد؟ احتمال زیاد مطلب از این قرار است که یک شخصیتی همه توانمندیهای امامان علیهم السلام را داشته باشد، علمی که خداوند به ائمه داده است را و همینطور سایر امتیازاتشان را داشته باشد و از هر جهت توانمندی اداره جهان را دارا باشد بدون هیچ کم و کسری. اما نسبت به دستور خداوند صابر باشد.
میدانیم که خداوند نسبت به ائمه اطهار طومار برنامه‌هایشان را تنظیم کرده و به آنها داده که هر کدام باید ببینند در آن‌ چیست و طبق آن، برنامه‌ها را اجرا کنند. برنامه امام حسن این است که صلح کند. برنامه امام حسین این است که به طرف کربلا حرکت کند و صحنه کربلا را رقم بزند. همینطور سایر ائمه…
برای حضرت صدیقه طاهره هم خداوند برنامه‌ای تنظیم کرده. ایشان از پس آن برنامه به خوبی برآمدند. آن برنامه این بود که به شخصی با کمال توانمندی، بگویند تو در چهارچوب خانه باید کار کنی. هیچ توقع اینکه بخواهی بیایی در جامعه فرمانروایی کنی و امر و نهی داشته باشی و افرادی زیر دست تو باشند را نداشته باشی. .
شب زفاف فاطمه زهرا، وقتی رسول اکرم دست ایشان را به دست امیرالمومنین دادند، فرمودند: ای فاطمه، از درگاه خانه به داخل مال تو. کارهایش مربوط به تو. حضرت زهرا در واکنش به آن، این مضمون را فرمودند که از این توصیه بسیار خشنود شدم!
خیلی مقام فوق العاده عجیبی است. ممکن است کسی ضعف و ناتوانی داشته باشد و او را از کاری که در آن ضعف دارد بازدارند. اما اینکه شخصی، توانمند به تمام معنی باشد، وقتی که خدا و رسولش به او اینگونه دستور دهند او با کمال رضایت و تمام وجودش تسلیم باشد و بعد هم بر همین منوال رفتار کند، این خیلی مقام عظیمی است در تسلیم و بندگی ذات حق متعال.
لذا جا دارد پیامبر اکرم نسبت به آن حضرت بفرماید: 《فداها ابوها》پدرش به فدای او…