محبوبیت نزد خداوند در گروی اقتدای به پیامبر صلی الله علیه و آله

«أحَبُّ العِبادِ الی الله المُتأسّی بِنَبیّهِ والمُقتصّ لأثَرِهِ.» ملاک محبوبیت نزد خداوند رئوف، تأسی به نبی اکرم و اوصیا و جانشینان ایشان ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ است. یعنی انسان طالب سعادت باید چشمش به آنان باشد که به هر کیفیتی که آنان زندگی کردند، او هم، چنان زندگی کند.

در زیارت جامعه کبیره همین را از خداوند متعال طلب و درخواست می‌کنیم: «وَوَفّقَنی لِطاعَتِکُم وَرَزَقَنی شفاعَتَکُم وَجَعلنی مِن خِیارِ مَوالیکُم التّابِعینَ لِما دَعَوتُم إلیه وَجَعَلنَی […] مِمّن یَقتَصُّ آثارَکُم وَیسلُک سَبیلَکُم وَیَهتَدی بِهُداکُم وَیحشر فی زُمرَتِکُم وَیکرُّ فی رَجعتِکُم.»

«اقتصاص» به معنای پیروی است و آنچه در قرآن در آیۀ یازدهم سورۀ مبارکۀ قصص آمده نیز از همین ماده است: «وَقَالَتْ لِأُخْتِهِ قُصِّيهِ فَبَصُرَتْ بِهِ عَن جُنُبٍ وَهُمْ لَا يَشْعُرُونَ» مادر حضرت موسی ـ علی نبینا وآله وعلیه الصلاة والسلام» از خواهرش خواست که صندوقی را که داخل رود نیل انداخته، با دقت با چشم دنبال کند و ببیند به کجا می‌رود. اگر قرار بود خواهر موسی ـ علیه السلام ـ سرش را به درختان و چمن‌زارهای اطراف نیل بند کند، صندوق را گم می‌کرد.

عزیزان من، دیدنی‌ها و شنیدنی‌های دنیا سرتان را بند نکند و از اهل بیت ـ علیهم السلام ـ عقب نمانید. تمام همّتتان این باشد که ایشان چه گفته و چه خواسته‌اند و از پروردگار رئوف این معنی را مسئلت و گدایی کنید: «ربّنا لا تُفَرِّق بَینی وَبَینَهُم طَرفَةَ عَینٍ أبداً.»